Podľa čoho vyberať pôžičky?

Postavený útvar z mincíVäčšina ľudí už okúsila, aké je to dostať sa na bod, kedy vlastné financie už nestačia a potrebujú finančne dopomôcť. Môže to byť z rôznych dôvodov. V lepšom prípade má človek vyššie ciele a potrebuje si požičať na kúpu/stavbu alebo prestavbu domu a bytu. Prípadne na iné nehnuteľné alebo hnuteľné majetky. V horšom prípade o pôžičky žiadajú tí, ktorí mali napr. tento mesiac vyššie výdavky a už im pomaly neostáva ani na jedlo. Aj takíto ľudia siahajú po pomoc, ak nemajú na okolo nikoho blízkeho. Samozrejme, nikoho neodsudzujeme, každý by si mal plne uvedomovať, čo robí. I keď niekde právna spôsobilosť nestačí na to, aby ľudia konali správne. Preto už v úvode dávame odporúčanie, aby ste o pôžičky žiadali len vtedy, ak viete, že ich dokážete v danom limite splatiť.

Kto mi požičia?

V prvom rade by ste si mali určiť, koho by ste o finančnú pomoc chceli požiadať. V zásade máte na výber z inštitúcii a súkromných osôb. Najčastejšie žiadame o bankové a nebankové pôžičky, no je možné ich získať aj od súkromníkov, a to na zmenku. Rozdiel v nich býva v kritériách na žiadateľa, ale aj vo výške poskytovanej sumy, v dobe splatnosti či vo výške úroku. Najľahšie sa tieto produkty dajú získať v nebankových spoločnostiach alebo od súkromných osôb. Produkty od banky so sebou prinášajú tie najnáročnejšie kritériá, no je možné ich splácať na dlhšiu dobu a poskytujú oveľa vyššie sumy. Pri nebankových pôžičkách je potrebné počítať s vyšším úrokom, teda aspoň zdanlivo. Nižšie si vysvetlíme prečo.

V súčasnosti je na našom trhu pomerne veľa bankových spoločností a pomenej nebankových. Niekedy ich bolo oveľa viac, no s pribúdajúcimi kritériami Národnej banky Slovenska (NBS) na spoločnosti, museli mnohí náš trh opustiť. Ich odchod však predstavuje pozitívne preriedenie trhu. Ostali len tí, ktorí spĺňali nároky a pôžičky od nich sú legálne a bez rizika. Zoznam všetkých licencovaných spoločností si môžete nájsť na stránke nbs.

Ako môžem požiadať?

Rôzne spôsoby požiadaniaPodľa spôsobu požiadania môžeme pôžičky rozdeliť na získateľné cez sms, cez telefón, online alebo osobne. Každý a jeden spôsob sa líši aj v sumách, ktoré je možné cez neho získať, ale aj tým, kto tento produkt sprostredkuje. Povedzme si o týchto spôsoboch niečo viac.

Pôžičky online je najrozšírenejší spôsob žiadania súčasnosti, pretože je pohodlný a veľmi rýchly. V okamihu si viete zistiť podmienky a nemusíte sa s nikým stretávať. Tento spôsob požiadania umožňujú aj banky, aj nebankové spoločnosti. Výhodou je aj to, že nie sú obmedzené pracovnou dobou alebo sviatkami.

Pôžičky cez telefón sa využívali skôr pred tým, ako sa rozšírili žiadosti cez internet, no stále majú svojich prívržencov. Telefonicky si však finančnú pomoc viete vybaviť hlavne v nebankových spoločnostiach prípadne v bankových, ak u nich máte založený účet. To, o koľko môžete takto požiadať je limitované a každý poskytovateľ si sumu určuje sám.

Pôžičky cez sms sú dostupné jedine v nebankových spoločnostiach a ich využívanie je na ústupe. Väčšinou poskytujú najnižšie sumy z uvedených spôsobov, majú vyššie úroky a kratšiu dobu splatnosti. Ak je to však spôsob, ktorý vám vyhovuje, stále nájdete minimálne jedného takého poskytovateľa.

Osobné žiadosti sú najklasickejšie a najstaršie spôsoby požiadania prevažujúce hlavne v bankách. Nebankovú spoločnosť je možné navštíviť len zriedkavo, pretože väčšina z nich funguje online a kamenné pobočky nemajú. Výnimkou je spoločnosť Quatro.

Rozdelenie podľa doby splatnosti

Pokiaľ hľadáte také produkty podľa toho, aby vám umožňovali čo najdlhšiu dobu splatenia, vybrať si môžete z nižšie uvedených. Zdôrazňujeme, že o čím nižšiu sumu žiadate, tým je doba splatenia kratšia.

  1. krátkodobé pôžičky

Tento typ produktu je typický tým, že jeho doba splatenia je v porovnaní s druhým typom podstatne kratšia. Môže byť maximálne niekoľkodňová prípadne niekoľkomesačná. Všetko závisí jednak od poskytovateľa a jednak od sumy, ktorú žiadate. Z čoho si teda môžete vybrať?

a, nebankové pôžičky ihneď sú najrýchlejšie získateľné finančné pomoci, ktorých splatnosť je však niekoľkodňová, maximálne 30. Dobu je možné za príplatok niekoľkokrát predĺžiť. Požičať si môžete expresne rýchlo, to znamená do 10 minút, maximálne do 24 hodín až do 500 eur. Pritom stačí spĺňať len najzákladnejšie podmienky. Mať nad 18 rokov a byť právne spôsobilý. Niektoré pôžičky ihneď je možné získať bez dokladovania či bez registra a sú dostupné aj pre dôchodcov, ženy na materskej či študentov. Úroková sadzba sa pohybuje okolo 30%.

b, rýchle pôžičky je možné získať do 7 dní aj v bankových aj v nebankových inštitúciách. Rozdiel nie je len v dobe dodania a vybavenia žiadosti, ale aj v sume, o ktorú môžete požiadať. V pokoji môže ísť aj o sumy do 5 000 eur. Splatnosť tohto produktu je niekoľko mesiacov, v bankách aj niekoľko rokov. Nároky na žiadateľa sú vyššie, bez registra alebo dokladovania príjmu to určite nepôjde ani v nebankových spoločnostiach. Úrok je podobný ako vo vyššie uvedenom prípade.

  1. dlhodobé pôžičky

Pre vyššie sumy budete potrebovať aj dlhšiu dobu splácania. Najdlhšiu ju majú banky, v ktorých môžete aj 15 000 eur splácať 30 rokov. Požičať si môžete aj oveľa viac, pričom nebankovky sú v tomto smere limitované. Najčastejšie je ich maximum 30 000 eur, no nie je vylúčené, že na trhu sú nebankové pôžičky, ktoré poskytujú vyššiu sumu. Pre vyššie sumy však potrebujete spĺňať náročné kritériá a počítať so založením nehnuteľnosti, prípadne s ručením iného typu. Úroky sú v porovnaní s inými produktmi oveľa nižšie, no v konečnom dôsledku preplatíte oveľa viac, väčšinou aj desaťtisíce eur.

Finančná pomoc pre rôzne kategórie žiadateľov

Detail na platobnú kartuAk hľadáte konkrétny typ finančnej pomoci, ktorý sa odvíja od vašej požiadavky, nájsť môžete tieto ponuky: pôžičky bez registra, bez dokladovania príjmu, bez založenia nehnuteľnosti, bez ručenia atď. Pre nezamestnaných ako takých pomoc v nebankových a bankových spoločnostiach nie je možná. No napr. pre dôchodcov, ženy na materskej, študentov, živnostníkov už áno, pretože majú pravidelný príspevok, z ktorého by mohli požičanú sumu splatiť. Zdôrazňujeme, že všetky tieto typy pôžičky sú jedine nebankové.

Najvýhodnejšie pôžičky vďaka kalkulačke

Spomedzi množstva ponúk môže byť veľmi náročné nájsť takú, ktorá by bola skutočne výhodná a neobrala by vás aj o to posledné. Problematické to býva hlavne pri vysokých sumách, pretože rozdiely v ponukách sú výrazné. Avšak aj na to už bola vyrobená pomôcka. Bezplatné a nezáväzné porovnanie ponúk na získanie najvýhodnejších pôžičiek vám poskytne online kalkulačka. Len do nej zadáte niektoré základné informácie o tom, čo požadujete a výsledky sa vám zobrazia do niekoľkých sekúnd. Vďaka tomuto nástroju môžete ušetriť až desaťtisíce eur!

Údaj RPMN je dôležitejší ako úrok

V rámci pôžičkovej témy by sme nechceli vynechať ani podstatný fakt a údaj týkajúci sa týchto produktov. Ide o RPMN, ktorý ľudia zvyknú prehliadať a až keď je neskoro, tak si uvedomia, čo spravili. Ukazovateľom výhodnosti pôžičky je práve RPMN a nie úrok. Ročná percentuálna miera nákladov je číslo, ktoré udáva, koľko reálne za sprostredkovanú finančnú pomoc ročne zaplatíte. Zahŕňa úrok, sprostredkovateľské poplatky či rôzne iné manipulačné poplatky, preto býva toto číslo vyššie  a má výpovednejšiu hodnotu. Jeho maximum je zákonom stanovené na 33%. To znamená, že ak nájdete pôžičky s úrokom 1%, môžu sa zdať veľmi výhodné. Ale ak si pozriete RPMN, ich výhodnosť sa môže rapídne zmeniť. Preto sa sústreďte na všetky údaje, ktoré jednotlivé spoločnosti ponúkajú. Pretože po určitej dobe sa už z podpísanej zmluvy nedá vycúvať.

Pôžičky sú samé o sebe obšírnou témou a niečo viac sa o nich môžete dozvedieť aj z tohto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *